‘tikko dzimis’ ēd…

Kādreiz ilgi nevarēju saprast, kas tajā kuskusā tik labs un kā to pagatavot tā, lai ir garšīgi gan vēderam gan acij. Šī recepte ir tik laba, ka nevar nepadalīties.

Acteku kuskuss

Sastāvdaļas:

  • 1 tasīte kuskuss
  • 1 (vai 1/2) tējkarote ķimenes
  • 1 tējkarote sāls (vai pēc garšas)
  • 1 – 1 un 1/4 glāzes ūdens
  • 1 bundžiņa konservētas melnās (brūnās, sarkanās) pupiņas
  • 1 tasīte konservētas saldās kukurūzas
  • 1 smalki sagriezts sarkanais sīpols
  • mazliet sakapāta sarkanā vai zaļā (jalapeno) čilli pipara
  • 2 ēdamkarotes olīveļļas
  • 3 – 4 ēdamkarotes svaigi spiestas laima sulas

Pagatavošana:
Sākam ar to, ka, lai iegūtu kuskusam patīkamu irdenu struktūru, tas ir jātvaicē. Mēs tam izmantojam bambusa tvaicējamo trauku. Ja jums tāds vēl nav, noteikti ir vērts iegādāties, noderēs arī daudzām citām lietām. Īpaši garšīgi un veselīgi ir tvaicēti svaigie vasaras dārzeņi ar mērcīti. Nu bet par to citreiz.

Ielejam katliņā ūdeni, ievietojam tvaicējamā traukā tīru marli, lai kuskuss nebirst cauri, ieberam kuskusu, ķimenes un sāli. Mazliet apmaisām un liekam tvaicēties uz stundu vai pusotru. Šajā laikā var kuskusu likt mierā pavisam vai vienu reizi nedaudz apmaisīt.

Pa šo laiku smalki sagriežam un labi apcepam sīpolu olīveļā.

Kad kuskuss ir iztvaicēts (tas vēl nav gatavs ēšanai), ieberam to katliņā, pielejam klāt glāzi (patiesībā mēs lejam tieši tik daudz, lai ūdens līmenis ir līdz ar kuskusa līmeni katliņā) verdoša ūdens, uzliekam vāku un atstājam uz 10 minūtēm, lai ievelkās. Šajā laikā katliņā degunu nebāzt! Pēc10 minūtēm varam paskatīties un pagaršot, vai kuskuss ir gana mīksts. Ja vēl īsti nav (un parasti nav), pielejam vēl mazliet verdoša ūdens (1/4 glāzes) un atstājam vēl uz pāris minūtēm.

N.B. Ja gribās uzzināt, kāda jēga tvaicēšanai, izdariet to pašu citā trauciņā ar netvaicētu kuskusu. Tas, kas tur sanāks, nebūs īsti ēdams 🙂

Kad kuskuss gatavs, liekam klāt visas sastāvdaļas – sīpolu, pupiņas, kukurūzu, čilli – pielejam mazliet olīveļļas garšai un papildus irdenumam, un pielejam laima sulu. Ja laims ir svaigs un sulīgs, pilnībā pietiek ar sulu no pus laima.

Visu mazliet apmaisam un ļaujam brīdi ievilkties un voila! Jūsu acteku kuskuss:

Garšīgi un atļaušos teikt, ka arī veselīgi! Var ēst tāpat veģetāri vai ar piedevām. Skābenā garša labi iet kopā ar zivi.

Viena no labākajām īpašībām ir tā, ka to var pasniegt gan siltu, gan istabas temperatūrā. Iespējams, ka nākamajā dienā tas pat garšos labāk.

Kāds tam visam sakars ar fotogrāfiju? Pilnīgi nekāds! Lai gan ar paēdušu vēderu noteikti strādājās labāk :-).

Lai labi garšo!